0

شدت رقابتی

چهارشنبه, 27 دی,1402
 

چرخۀ حیات صنعت روی نرخهای رشد و از این روی برشرایط رقابتی تأثیر می گذارد.

هزینه های ثابت بالا: صنایع دارای هزینههای ثابت بالا شاید به علت این که به سرمایه گذاری زیادی در بخش تجهیزات یا پژوهشهای اولیه نیاز دارند به شدت رقابتی هستند شرکتها سعی می کنند تا هزینه های واحد را از طریق افزایش حجم تولید یا خدمات رسانی خود کاهش دهند برای این کار آنها معمولاً هزینه های خود را کم و رقبا را نیز به چنین کاری وادار میکنند و از این روی نوعی جنگ قیمت شروع میشود که در آن تمام سازمانهای فعال در یک صنعت ضرر میکنند .

 موانع خروج بلند : وجود موانع بلند برای خروج از صنعت به عبارت دیگر تعطیل کردن کار باعث افزایش رقابت میشود و این امر به خصوص در صنایع زیانده صادق است. موانع خروج شاید به علل متعددی بزرگ باشند برای مثال، هزینه های سربار بالا یا سرمایه گذاری زیاد در بخشهای خاص مانند کارخانه و تجهیزاتی که دیگران آن را نمی خرند.

• تمایز اندک: در یک بازار مصرفی وقتی که محصولات و خدمات تمایز کمی از هم دارند رقابت افزایش مییابد برای این که مشتریها به راحتی استفاده از یک محصول را متوقف و سراغ محصول دیگر میروند و تنها معیار رقابت قیمت است.

صنعت در حال تثبیت فولاد

تحلیل چهار نیرویی به درک جذابیت متغیر صنعت کمک میکند

برای مدتی طولانی صنعت فولاد صنعتی ایستا و غیر سودآور دانسته میشد. تولید کنندگان رویکرد ملی ،داشتند اغلب در مالکیت دولت بودند و در بیشتر موارد غیر سودآور بین سالهای اواخر دهه ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۳ بیش از ۵۰ تولید کنندۀ مستقل فولاد در ایالات متحده ورشکست شدند قرن بیست و یکم شاهد انقلابی در زمینۀ صنعت فولاد بود برای مثال طی سال ٢٠٠٦، میتال استیل 35  میلیارد دلار ١٩/٦میلیارد پوند را برای خرید آرسلور غول و فولاد اروپا پرداخت کرد و با این کار به بزرگترین شرکت فولاد جهان تبدیل شد در سال ،بعد تاتا، شرکت مختلط فولاد هندی  شرکت فولاد انگلیسی - هلندی کوروس را به مبلغ ۱۳ میلیارد دلار خرید این قیمتهای بالا نشان دهندۀ اطمینان قابل توجه به توانایی تغییر این صنعت بود

تازه واردان

در ده سال گذشته دو گروه قدرتمند وارد بازار فولاد جهان شدهاند ،نخست تولیدکنندگان بزرگ نظیر سورستال و اوراز بعد از دوره ای خصوصی سازی و سازماندهی مجدد وارد بازارهای روسی صادرات شدند و در سال ۲۰۰۵ حدود ۳۰ میلیون تن فولاد را صادر کردند. در همان زمان تولیدکنندگان چینی با سرمایه گذاری در تأسیسات جدید ،تولیدی، در برهه ۲۰۰۳ـ۲۰۰۵، ظرفیت خود را ۳۰ درصد در سال افزایش دادند. از دههٔ ۱۹۹۰ سهم چین از ظرفیت جهانی به بیش از دو برابر افزایش یافت و در سال ۲۰۰٦ به ۲۵ درصد رسید و تولیدکنندگان چینی به سومین صادرکننده بزرگ جهان درست بعد از ژاپن و روسیه تبدیل شدند

جانشین ها

فولاد فناوری قرن نوزدهمی است و به صورت فزایندهای با مواد ،دیگری از قبیل آلومینیوم در ماشین ها پلاستیک و آلومینیوم در بسته بندی و سرامیک و کمپوزیت در بسیاری از کاربردهای فناوری ،پیشرفته جایگزین میشود گاهی اوقات پیشرفتهای فناوری خود فولاد موجب کاهش نیاز به آن میشود ضخامت قوطیهای فولادی در چند دهۀ گذشته به یک سوم کاهش یافته است.

 

قدرت خریدار

 خریداران کلیدی فولاد عبارت اند از تولید کنندگان جهانی ،ماشین نظیر فورد تویویا و فولکس واگن و تولیدکنندگان پیشروی قوطی نظیر کراون هولدینگز که یک سوم کل قوطی های مواد غذایی تولید شده در امریکای شمالی و اروپا را تولید می.کند این شرکتها به صورت حجمی خریداری و خریدارها را در سراسر جهان هماهنگ می.کنند تولیدکنندگان خودرو کاربران پیچیده ای هستند و اغلب در توسعه فناوری مواد خودشان پیشتازند

قدرت تأمین کننده

کانسنگ آهن مادۀ خام کلیدی برای تولیدکنندگان فولاد .است سه تولید کننده بزرگ کانسنگ

 

۷۰ درصد از بازار بینالمللی را کنترل می.کنند در سال ۲۰۰۵ تولیدکنندگان کانسنگ آهن از او تقاضای زیاد ناشی از افزایش ۷۲ درصدی ،قیمت استفاده شایانی کردند؛ در سال ٢٠٠٦ آنها قیمت را به میزان ۱۹ درصد افزایش دادند.

شدت رقابتی

این صنعت به صورت سنتی بسیار پاره پاره بوده است در سال ۲۰۰۰، پنج تولیدکننده برتر دنیا تنها ١٤ درصد تولید داشته اند بیشتر فولاد برمبنای کالا و برحسب تن فروخته میشود. قیمتها بسیار چرخه ای است زیرا فولاد انبار شده فاسد نمیشود و هنگامی که تقاضا کاهش می یابد، به صورت سیل آسا به بازار سرازیر میشود در اواخر قرن بیستم میانگین رشد تقاضا به میزان اندک و در حدود ۲ درصد در سال بود. در شروع قرن بیست و یکم تقاضا رونق یافت که اغلب براثر رشد چین .بود بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ قیمت ورق فولادی برای ماشینها و یخچالها به سه برابر، یعنی به ٦٠٠ دلار در تن رسید شرکتهایی نظیر نیوکور در ایالات متحده تیسن ـ کروپ در آلمان و نیز میتال و تاتا به خرید بازیگران ضعیفتر در سطح بینالمللی به این امر پاسخ دادند میتال غول جدید فولاد عامل ۱۰ درصد از تولید جهانی فولاد در سال ۲۰۰�� بود میتال در واقع در برخی از مراکز تولید غربی خود ظرفیتش را کاهش داده است.

پرسش ها

1. در سالهای گذشته کدام نیروها بر صنعت فولاد تأثیر مثبت یا منفی بیشتری داشته اند؟ 2استراتژی تملیک شرکتهای ،میتال تاتا و نوکور را تشریح کنید.

.3 در سالهای آینده چه نیروهایی جذابیت صنعت فولاد را افزایش یا کاهش خواهند داد؟

نتایج ضمنی تحلیل پنج نیرو

 چارچوب پنج نیروی ،پورتر اطلاعات مفیدی درباره نیروهای فعال در محیط صنعت یا بخشی که یک سازمان در آن فعالیت میکند به ما میدهد. قاب ۳۲ این پنج نیرو را در صنعت متغیر فولاد نشان میدهد با این حال لازم است که این تحلیل فراتر از فهرست کردن صرف نیروها پیش برود و در نتایج ضمنی آن نیز کند و کاو کند دستاورد مورد انتظار از این تحلیل تعیین جذابیت صنعت .است این تحلیل باید با قضاوت درباره این که آیا ورود به رقابت در صنعت مورد نظر خوب است یا خیر پایان یابد. 

517 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

در این فرم اطلاعات شما را ذخیره می‌کنیم تا بتوانیم نظرات شما را ثبت کنیم. برای مشاهده قوانین به صفحات حریم خصوصی و شرایط استفاده مراجعه کنید
افزودن نظر