طراحی سایت
  • درس پنجم از فصل 13 مهارت راهنمای عمومی گردشگری

  • درس پنجم از فصل 13 مهارت راهنمای عمومی گردشگری

در این درس با کمکهای اولیه بیماران قلبی، تنفسی و قطع عضو آشنا میشیم.

اولین اقدامات در موقع بروز حادثه:

1/ حفظ آرامش خود و اطرافیان

2/ دقت در بررسی علایم حیاتی

3/ انجام کمکهای اولیه‌ی لازم و خودداری از کارهای اضافی

4/ رسوندن بیمار به مراکز پزشکی در سریعترین زمان ممکن

اولین مورد برای مصدومی که روی زمین افتاده، بررسی وضع تنفس اونه. میشه حرکات قفسه سینه رو دید یا چیز نازکی مثل دستمال کاغذی رو به بینی فرد نزدیک کرد و حرکتش رو دید یا پشت دست رو به بینی نزدیک کرد و عبور هوا رو حس کرد.

اگه تنفس برقراره باید تعداد اون در دقیقه و عمقی یا سطحی بودن و خالی و پر شدن هر دو طرف قفسه سینه رو هم بررسی کرد. باید شرایط طوری باشه که هوای کاری به بیمار برسه.

اگه بیمار تنفس نداره، باید بهش تنفس مصنوعی داد. قبل از این کار باید از مسدود نبودن مجاری تنفسی مطمئن شد. مثلا در سالمندان دندون مصنوعی و در اطفال بلعیدن اشیا ممکنه باعث مسدودی شدن مجاری تنفس شده باشه.

بعد باید ضربان قلب و نبض بیمار بررسی بشه که میتونه از طریق گوشی پزشکی یا چسباندن گوش به سمت چپ پایین قفسه سینه یا لمس نبض با دست باشه. اگه فرد دچار ایست قلبی شده باید ماساژ قلبی داد و اگه ایست قلبی و قطع تنفس همزمانه، باید ماساژ و تنفس مصنوعی همزمان و به تناوب انجام بشه.

برای تنفس مصنوعی مصدوم رو به پشت بخوابونین و سرش رو به یک طرف بچرخونین و با یک دست پیشونی بیمار رو پایین بیارین و با دست دیگه چونه بیمار رو بالا بکشید. سرتون رو نزدیک دهن مصدوم بیارین و تنفس رو شروع کنید.

تنفس دهان به دهان : در تنفس دهان به دهان بینی بیمار رو میگیریم تا بسته بشه و نفس عمیق میکشیم و دهان رو روی دهان بیمار قرار میدیم و اونقدر در ریه میدمیم که کمی از حد معمول بالاتر بیاد. در صورت وجود زخم روی صورت، شکستگی دهان و فک، استفراغ شدید نباید تنفس دهان به دهان انجام داد.

تنفس دهان به بینی: با انگشت شست دستی که روی چونه قرار داره، لبهای مصدوم رو به هم فشار میدیم که بسته بشه و داخل بینی میدمیم تا قفسه سینه بالا بیاد. بعد دهان رو از روی بینی برمیداریم تا هوا خارج بشه.

در کودکان معمولا هر دو نوع تنفس همزمان انجام میشه و دهان امدادگر روی بینی و دهان بیمار رو میپوشونه.

مراحل ماساژ قلبی:

1/ محل ماساژ در بالغین و اطفال دو انگشت بالاتر از انتهای استخوان جناغ سینه و در شیرخواران یک سانتیمتر پایینتر از خطیه که نوک دو سینه رو به هم وصل میکنه.

2/ پاشنه دست رو در محل مورد نظر میذاریم و دست دوم رو روی دست اول قرار میدیم و انگشتها رو در هم فرو میکنیم. نوک انگشتها نباید با سینه مصدوم در تماس باشه. دستها باید عمود بر بدن مصدوم باشه و آرنجها صاف باشه. قفسه سینه رو به آرومی به داخل فشار میدیم. فشارها نباید تیز و سریع باشه.

3/ در صورت ایست قلبی 15 بار ماساژ بدین، بعد دو بار تنفس مصنوعی. این چرخه رو یک دقیقه ادامه بدین.

یادتون باشه که حتی اگه مصدوم با کمکهای اولیه حالش کاملا خوب شد، باز هم باید برای بررسی به مراکز پزشکی بره و توسط پزشک معاینه بشه.

مطلب قبلی درس چهارم از فصل 13 مهارت راهنمای عمومی گردشگری
مطلب بعدی درس ششم از فصل 13 مهارت راهنمای عمومی گردشگری
Print

نوشتن یک نظر

نام: ایمیل:
نظر:
افزودن نظر