طراحی سایت
  • درس سوم از فصل 12 مهارت راهنمای عمومی گردشگری

  • درس سوم از فصل 12 مهارت راهنمای عمومی گردشگری

اساتید مرتبط

در این درس با پیامبران ایران باستان یعنی زرتشت، مانی، میترا و مزدک آشنا میشیم.

زرتشت

چند قرن بعد از مهاجرت آریاییان به ایران و شروع شهرنشینی، زرتشت به عنوان یک انسان اصلاحگر ظهور کرد که خدای خودش رو خدای خوبی و روشنایی معرفی میکرد. اون خدا رو اهورامزدا مینامید. علمای اسلام زرتشتیها رو اهل کتاب میدونن.

در دین زرتشتی سه اصل عملی پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک وجود داره. احترام به آتش به عنوان یکی از مظاهر روشنایی خدایی و روشن نگه داشتنش در محلی به اسم آتشکده از مشخصات این دینه.

همینطور آبادانی و کشاورزی و احترام به حیوانات و خوش رفتاری با مردم.

اوستا کتاب مقدس زرتشتیانه که از 5 بخش تشکیل شده.

زرتشتیان به بهشتی مشابه بهشت مسلمانان معتقدن ولی به دلیل مقدس بودن آتش اعتقاد دارن جهنم جایی سرد و کثیفه که در اون انواع حیوانات گناهکاران رو آزار میدن.

مانی

مانی در زمان حکومت اردوان پنجم پادشاه اشکانی به دنیا اومد. پدر و مادرش ثروتمند و شاهزاده بودن و خودش بسیار باهوش و موقع تولد خندان بوده. علوم مختلفی رو آموزش دیده و نقاش ماهری بوده.

مانی دین خودش ور بر مبنای سه دین مسیحی، زرتشتی و بودایی قرار داده. در زمان ساسانیان این دین در اریان رواج زیادی داشته ولی نتونسته دوام پیدا کنه و با کشته شدن مانی از بین رفته.

در دین مانوی آزار حیوانات و خاموش کردن آتش و تخریب منابع گیاهی و آلوده کردن آتش و برده داری مجاز نبوده و به پرستش خدای یگانه و اصول اخلاقی تاکید داشته.

میترا

مهرپرستی یا میتراییسم آیینی رمزآلود بوده که بر پایه پرستش مهر یا همون میترا بنا شده که خدای ایران باستان بوده و خدای خورشید، عدالت، پیمان و جنگ.

میترا در شب یلدا از دل سنگی در غاری به دنیا اومده و موقع تولد فقط کلاهی بر سر داره و تیر و کمانی در دست.

این آیین قبل از زرتشت بوده و به سرزمینهای امپراتوری روم برده شده و به اروپا و شمال آفریقا رسیده. بعد از پذیرفتن مسیحیت توسط کنستانتین این دین محو شده.

مهرپرستان موقع عبادت گاوی رو قربونی میکردن و گوشتش رو کباب میکردن و خونش رو در جامی زیر مهراب میریختن و با شراب مخلوط میکردن و بهش آب حیات میگفتن.

به پرستشگاههای مهرپرستان مهرابه میگن. مهرابه ها ساختمان خاصی داشته که در همه جا یکسانه با مجسمه حک شده مهر در محراب. روشنش مهرابه ها از روزنهایی کوچک در سقف تامین میشده.

مزدک

مزدک در قرن پنجم میلادی در فارس این دین رو بنا کرد که بهش کمونیسم ایرانی هم میگن.

در اون زمان که قباد ساسانی پادشاه ایران بود، مردم از خشکسالی و جنگ به تنگ اومده و آماده عصیان بودن.

مبنای دین مزدک بر تقابل نور و تاریکی بود و اعتقاد داشت در نهایت نور برنده میشه. مزدک بر خلاف مانی ازدواج رو نهی نمیکرد ولی یک همسر رو کافی میدونست. اونها گیاخوار بودن. اعتقاد داشتن حرص و زیاده خواهی مانع رستگاری میشه. از درباریان خواهان تعدیل ثروت بود.

آیین مزدک به یک انقلاب اجتماعی تبدیل شد و قباد خودش هم طرفدار مزدک بود و ازش حمایت میکرد.

بعد از قباد پسرش خسروی اول معروف به انوشیروان به پادشاهی رسید و برای خاتمه دادن به این وضع مناظره ای ترتیب داد که روحانیون مسیحی و زرتشتی پاسخگوی مزدکیها بودن. مزدکیها مغلوب و قتل عام شدن. گفته شده در یک روز دوازده هزار نفر مزدکی کشته شدن. کتابهاشون سوزونده شد و اموالشون رو مصادره کردن.

 

کلمات کلیدی:
مطلب قبلی درس دوم از فصل 12 مهارت راهنمای عمومی گردشگری
مطلب بعدی درس اول از فصل 13 مهارت راهنمای عمومی گردشگری
Print

نوشتن یک نظر

نام: ایمیل:
نظر:
افزودن نظر